CEI Poland

 

Stowarzyszenie CEI - Poland zostało założone przez nauczycieli kilku śląskich szkół w 2005 roku, jako polska gałąź Caretakers of the Environment International. Szkołą bazową CEI Poland jest Zespół Katolickich Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. bł. ks. Emila Szramka w Katowicach. Współpracujemy z ekspertami i pracownikami naukowymi wyższych uczelni, m. in. z Uniwersytetu Śląskiego.  Członkami Stowarzyszenia mogą być uczniowie

i nauczyciele szkół średnich, a także inne osoby fizyczne, zainteresowane problematyką kształtowania przyjaznych postaw względem środowiska naturalnego.

 

Warunki przyjmowania nowych członków oraz zasady działania CEI Poland są opisane w Statucie CEI Poland.

 

 

Konferencje:

 

Każdego roku uczniowie szkoły bazowej przygotowują projekt na globalną konferencję CEI, gdzie prezentują wyniki swojej pracy przed kilkusetosobową grupą caretakers z różnych krajów świata.

 

Do tej pory uczestniczyliśmy w konferencjach:

 

2017 Oregon USA, Monmouth

2016 Dania, Aalborg

2015 Portugalia, Oeiras

2014 Taiwan, Yilan

2013 Szkocja, Ardlui

2012 Holandia, Maastricht

2011 Węgry, Debrecen

2010 Indonezja, Lawang, East Java

2009 Szkocja, Aberdeen

2008 Dania, Aalborg

2007 Chiny, Hong Kong

2006 Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie

2006 Polska, Ustroń

2005 Oregon USA, Salem

2004 Grecja, The Saloniki

2002 Włochy, Turyn

2000 Szwecja, Lund

1999 Kostaryka, San Jose

1998 Irlandia i Irlandia Północna, Waterford i Belfast

1997 Izrael, Sde Boker, Pustynia Negev

1996 Holandia, Kerkrade

 

r5

 

r3

 

 

Monmouth

 

Kopia 7-3-2005 YES 2 017

 

DSC02055.JPG

 

DSC01840.JPG

 

_MG_3880.JPG

 

Nasze cele:

 

  • Tworzenie ogólnoświatowej sieci uczniów szkół średnich i nauczycieli, którzy podzielają troskę o środowisko i którzy podejmują wyzwania środowiskowe.
  • Dzielenie się skutecznymi i innowacyjnymi programami edukacji ekologicznej.
  • Ułatwianie wspólnej realizacji projektów edukacyjnych, które zachęcają do międzynarodowej wymiany danych i działań interdyscyplinarnych.
  • Promowanie świadomości ekologicznej wśród uczniów i lokalnej społeczności
  • Działanie na rzecz budowania zaufania, przyjaźni i współpracy między ludźmi z różnych krajów, różnych ras i kultur.

 

Nasze działania:

 

W ciągu roku szkolnego uczniowie uczestniczą w różnego rodzaju akcjach, jak sprzątanie świata, warsztaty ekologiczne, wykłady ekspertów, realizują zadania i piszą raporty w ramach Young Masters Programme, rozpowszechniają wśród społeczności szkolnej i lokalnej wiedzę na temat wyzwań jakie niesie ze sobą zmiana klimatu.

 

Wielokrotnie uczestniczyliśmy w różnego rodzaju projektach wspieranych przez fundusze europejskie: Comenius - Sokrates czy Erasmus+. Obecnie wraz z czterema szkołami z Katowic, Pszczyny i Wodzisławia, od 1 września 2016 r. do 31 sierpnia 2018 r. jesteśmy partnerem w projekcie EduCO2cean ERASMUS+ "STS Education models to transmit to society the challenge of global change in the ocean". Koordynatorem projektu jest ASPEA z Portugalii, zaś partnerami szkoły z Portugalii i Hiszpanii,  Centro Ciência Viva z Portugalii, Uniwersytet Vigo i Climantica z Hiszpanii oraz MASTS ze Szkocji. W projekcie EduCO2cean, CEI Poland korzysta także ze wsparcia naukowców Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie.

 

Więcej o projekcie dowiesz się ze strony https://www.educo2cean.org                                       

 

O projekcie EDUCO2CEAN. 

EduCO2cean to nowy projekt europejski, którego celem jest przekazanie społeczeństwu znaczenia badań nad zmianą klimatu i oceanem, ze    szczególnym naciskiem na Atlantyk i Morze Bałtyckie. 

EduCO2cean koncentruje się na zaangażowaniu uczniów (w wieku 15-17 lat) w inicjatywy mające na celu informowanie o wpływie zmiany klimatu ipromowanie świadomości ekologicznej, w celu osiągnięcia bardziej zrównoważonego środowiska oceanicznego. Projekt koncentruje się na wprowadzeniu najnowocześniejszej nauki do klasy szkolnej w efektywny i szybki sposób. W projekcie, CEI Poland wspierane jest przez naukowców z Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie oraz Uniwersytetu śląskiego, poprzez przygotowanie artykułów naukowych, informujących o najnowszych wynikach badań oraz przeprowadzenie profesjonalnych warsztatów ekologicznych z nauczycielami i uczniami.

 

Ogólne cele EDUCO2CEAN: 

• Koordynacja poziomu edukacji na poziomie podstawowym, średnim i uniwersyteckim, generowanie współpracy i synergii między wszystkimi organami zaangażowanymi w system edukacji.

• Nauczanie wiodącymi innowacyjnymi metodami, które pozwolą nauczycielom zwiększyć umiejętności związane z najnowszymi osiagnięciami nauki w zakresie zmian klimatu w oceanie oraz zdolności do rozwijania podstawowych umiejętności u swoich uczniów, poprzez wprowadzenie tych informacji do programu nauczania.

• Stworzenie bezpłatnych materiałów pomocniczych dla nauczycieli, związanych ze zmianami klimatycznymi w oceanach, dotyczących dowolnej części Atlantyku.

• Zwiększenie umiejętności komunikacyjnych uczniów szkół średnich; w ten sposób by stali się popularyzatorami tej wiedzy nie tylko dla swoich kolegów, ale dla całego społeczeństwa.

• Stworzenie sieci nauczycieli i studentów krajów w różnych regionach i różnych szerokościach Atlantyku, co pozwoli im porównać lokalne wpływy, odkryć co jest dla nich wspólne, ale też zauważyć różnice.

 

Projektowy newsletter: 

Newsletter EDUCO2CEAN #1

Newsletter EDUCO2CEAN #2

Newsletter EDUCO2CEAN #3

Newsletter EDUCO2CEAN #4

Newsletter EDUCO2CEAN #5

 

 

Więcej o projekcie na https://www.educo2cean.org

Kontakt:

 

Caretakers of the Environment International - Poland

ul. Kobylińskiego 4

40-026 Katowice

Tel. 32 2552681

kontakt@ceipl.eu

 

Projekt EDUCO2CEAN

 

https://www.educo2cean.org